NX2520SA-16MHZ-EXS00A-CS05116
NX2520SA-16MHZ-EXS00A-CS05116
Part NumberNX2520SA-16MHZ-EXS00A-CS05116
Detailed Description
NX2520SA-16MHZ-EXS00A-CS05116 - Product Attributes
Categories Crystals, Oscillators, Resonators / Crystals
Datasheet
Standard Package3000
ManufacturerNDK America, Inc.
SeriesNX2520SA
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±15ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohms
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 75°C
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)