NX2016SA-60MHZ-EXS00A-CS08297
NX2016SA-60MHZ-EXS00A-CS08297
Part NumberNX2016SA-60MHZ-EXS00A-CS08297
Manufacturer
Description
Package / Case4-SMD, No Lead
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
NX2016SA-60MHZ-EXS00A-CS08297 - Product Attributes
Categories Crystals, Oscillators, Resonators / Crystals
Standard Package3000
ManufacturerNDK America, Inc.
SeriesNX2016SA
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency60MHz
Frequency Stability-
Frequency Tolerance-
Load Capacitance8pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohms
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
RatingsAEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)