NX2016SA-16MHZ-EXS00A-CS06655
NX2016SA-16MHZ-EXS00A-CS06655
Part NumberNX2016SA-16MHZ-EXS00A-CS06655
Manufacturer
Description
Package / Case4-SMD, No Lead
Detailed Description
NX2016SA-16MHZ-EXS00A-CS06655 - Product Attributes
Categories Crystals, Oscillators, Resonators / Crystals
Standard Package3000
ManufacturerNDK America, Inc.
SeriesNX2016SA
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability-
Frequency Tolerance-
Load Capacitance8pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohms
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
RatingsAEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)