MP915-50.0-1%
MP915-50.0-1%
Part NumberMP915-50.0-1%
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseTO-126-2
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
MP915-50.0-1% - Product Attributes
Categories Resistors / Through Hole Resistors
Datasheet
Standard Package50
ManufacturerCaddock Electronics Inc.
SeriesKool-Pak®MP900
PackagingTube
Part StatusActive
Resistance50 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)15W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient-20/ +80ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-126-2
Supplier Device PackageTO-126
Size / Dimension0.320" L x 0.110" W (8.12mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.450" (11.44mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
MP915-50.0-1% - Related Products