MP825-0.020-5%
MP825-0.020-5%
Part NumberMP825-0.020-5%
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseTO-126-2
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
MP825-0.020-5% - Product Attributes
Categories Resistors / Through Hole Resistors
Datasheet
Standard Package50
ManufacturerCaddock Electronics Inc.
SeriesKool-Pak®MP800
PackagingTube
Part StatusActive
Resistance20 mOhms
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient0/ +300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-126-2
Supplier Device PackageTO-126
Size / Dimension0.320" L x 0.110" W (8.12mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.550" (13.97mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
MP825-0.020-5% - Related Products