MP821-0.050-1%
MP821-0.050-1%
Part NumberMP821-0.050-1%
Detailed Description
MP821-0.050-1% - Product Attributes
Part StatusActive
Resistance50 mOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.175" W (10.16mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.590" (14.99mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
MP821-0.050-1% - Related Products