MP820-50.0-1%
MP820-50.0-1%
Part NumberMP820-50.0-1%
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseTO-220-2 Full Pack
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
MP820-50.0-1% - Product Attributes
Categories Resistors / Through Hole Resistors
Datasheet
Standard Package50
ManufacturerCaddock Electronics Inc.
SeriesKool-Pak®MP800
PackagingTube
Part StatusActive
Resistance50 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient-20/ +50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.175" W (10.16mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.590" (14.99mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
MP820-50.0-1% - Related Products