MP725-0.020-5%
MP725-0.020-5%
Part NumberMP725-0.020-5%
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
MP725-0.020-5% - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package250
ManufacturerCaddock Electronics Inc.
SeriesMP725
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance20 mOhms
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient0/ +300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.325" L x 0.320" W (8.26mm x 8.13mm)
Height - Seated (Max)0.120" (3.05mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
MP725-0.020-5% - Related Products