MP2060-50.0-1%
MP2060-50.0-1%
Part NumberMP2060-50.0-1%
Detailed Description
MP2060-50.0-1% - Product Attributes
Part StatusActive
Resistance50 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)60W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-20/ +80ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.410" L x 0.175" W (10.41mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.52mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
MP2060-50.0-1% - Related Products