MP2060-200-1%
MP2060-200-1%
Part NumberMP2060-200-1%
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseTO-220-2 Full Pack
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
MP2060-200-1% - Product Attributes
Categories Resistors / Through Hole Resistors
Datasheet
Standard Package50
ManufacturerCaddock Electronics Inc.
SeriesKool-Pak®MP2060
PackagingTube
Part StatusActive
Resistance200 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)60W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-20/ +80ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.410" L x 0.175" W (10.41mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.52mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
MP2060-200-1% - Related Products
More >>
MP2060-2.00-1% Caddock Electronics Inc., 2 Ohms ±1% 60W Through Hole Resistor TO-220-2 Full Pack Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding Thick Film, Kool-Pak®MP2060 View
MP2060-200-1% Caddock Electronics Inc., 200 Ohms ±1% 60W Through Hole Resistor TO-220-2 Full Pack Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding Thick Film, Kool-Pak®MP2060 View