MKP383275025JCA2B0
MKP383275025JCA2B0
Part NumberMKP383275025JCA2B0
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
MKP383275025JCA2B0 - Product Attributes
Categories Capacitors / Film Capacitors
Datasheet
Standard Package2000
ManufacturerVishay BC Components
SeriesMKP383
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance7500pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)