MK732-10.0M-1%
MK732-10.0M-1%
Part NumberMK732-10.0M-1%
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
MK732-10.0M-1% - Product Attributes
Categories Resistors / Through Hole Resistors
Datasheet
Standard Package50
ManufacturerCaddock Electronics Inc.
SeriesMK700
Packaging-
Part StatusActive
Resistance10 MOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)-
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±80ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.290" L x 0.095" W (7.37mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.63mm)
Number of Terminations2
MK732-10.0M-1% - Related Products