MK232-100K-1%
MK232-100K-1%
Part NumberMK232-100K-1%
Detailed Description
MK232-100K-1% - Product Attributes
Part StatusActive
Resistance100 kOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.290" L x 0.095" W (7.37mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.63mm)
Number of Terminations2
MK232-100K-1% - Related Products