FS-20SCBE50R00JE
FS-20SCBE50R00JE
Part NumberFS-20SCBE50R00JE
Detailed Description
FS-20SCBE50R00JE - Product Attributes
Part StatusActive
Resistance50 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.437" Dia x 2.375" L (11.11mm x 60.33mm)
Height - Seated (Max)0.725" (18.41mm)