EP9W1K5J
EP9W1K5J
Part NumberEP9W1K5J
Detailed Description
EP9W1K5J - Product Attributes
Categories Resistors / Through Hole Resistors
Datasheet
Standard Package250
ManufacturerTE Connectivity Passive Product
SeriesEP, Neohm
PackagingBulk
Part StatusActive
Resistance1.5 kOhms
Tolerance±5%
Power (Watts)9W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 2.087" L (8.50mm x 53.00mm)