EP7W150RJ
EP7W150RJ
Part NumberEP7W150RJ
Detailed Description
EP7W150RJ - Product Attributes
Categories Resistors / Through Hole Resistors
Datasheet
Standard Package250
ManufacturerTE Connectivity Passive Product
SeriesEP, Neohm
PackagingBulk
Part StatusActive
Resistance150 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 1.181" L (8.50mm x 30.00mm)