EP5WS150RJ
EP5WS150RJ
Part NumberEP5WS150RJ
Detailed Description
EP5WS150RJ - Product Attributes
Categories Resistors / Through Hole Resistors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerTE Connectivity Passive Product
SeriesEP, Neohm
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Resistance150 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.984" L (8.50mm x 25.00mm)