EP5WS10RJ
EP5WS10RJ
Part NumberEP5WS10RJ
Detailed Description
EP5WS10RJ - Product Attributes
Categories Resistors / Through Hole Resistors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerTE Connectivity Passive Product
SeriesEP, Neohm
PackagingTape & Box (TB)
Part StatusActive
Resistance10 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.984" L (8.50mm x 25.00mm)