EP5W220RJ
EP5W220RJ
Part NumberEP5W220RJ
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseAxial
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
EP5W220RJ - Product Attributes
Categories Resistors / Through Hole Resistors
Datasheet
Standard Package10
ManufacturerTE Connectivity Passive Product
SeriesEP, Neohm
PackagingTray
Part StatusActive
Resistance220 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.984" L (8.50mm x 25.00mm)