EEU-FS2A680B
EEU-FS2A680B
Part NumberEEU-FS2A680B
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
EEU-FS2A680B - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFS
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency651mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency930mA @ 100kHz
Impedance72 mOhms
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)