EEU-FS2A270B
EEU-FS2A270B
Part NumberEEU-FS2A270B
Detailed Description
EEU-FS2A270B - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFS
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency269.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency490mA @ 100kHz
Impedance160 mOhms
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)