EEU-FS2A221
EEU-FS2A221
Part NumberEEU-FS2A221
Detailed Description
EEU-FS2A221 - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package200
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFS
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency1.26A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency1.8A @ 100kHz
Impedance34 mOhms
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)