EEU-FS1V331L
EEU-FS1V331L
Part NumberEEU-FS1V331L
Detailed Description
EEU-FS1V331L - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package200
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFS
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency868mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency1.24A @ 100kHz
Impedance41 mOhms
Lead Spacing0.138" (3.51mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.51mm)