EEU-FS0J221
EEU-FS0J221
Part NumberEEU-FS0J221
Detailed Description
EEU-FS0J221 - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package200
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFS
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency196mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency280mA @ 100kHz
Impedance300 mOhms
Lead Spacing0.079" (2.01mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)