EEU-FS0J202L
EEU-FS0J202L
Part NumberEEU-FS0J202L
Detailed Description
EEU-FS0J202L - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package200
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFS
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance2000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency1.248A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency1.56A @ 100kHz
Impedance30 mOhms
Lead Spacing0.138" (3.51mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)