EEU-FS0J152
EEU-FS0J152
Part NumberEEU-FS0J152
Detailed Description
EEU-FS0J152 - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package200
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFS
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency1.032A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency1.29A @ 100kHz
Impedance43 mOhms
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)