EEU-FR1V330B
EEU-FR1V330B
Part NumberEEU-FR1V330B
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
EEU-FR1V330B - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package2000
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFR
PackagingTape & Box (TB)
Part StatusActive
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency280mA @ 100Hz
Impedance300 mOhms
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)