EEU-FR1V101
EEU-FR1V101
Part NumberEEU-FR1V101
Detailed Description
EEU-FR1V101 - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package200
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFR
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency665mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency950mA @ 100kHz
Impedance56 mOhms
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)