EEU-FR1J820B
EEU-FR1J820B
Part NumberEEU-FR1J820B
Detailed Description
EEU-FR1J820B - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFR
PackagingTape & Box (TB)
Part StatusActive
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency396.2mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency566mA @ 100kHz
Impedance92 mOhms
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)