EEU-FR1J681L
EEU-FR1J681L
Part NumberEEU-FR1J681L
Detailed Description
EEU-FR1J681L - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package200
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFR
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency2.085A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency2.78A @ 100kHz
Impedance21 mOhms
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)