EEE-HC0J102P
EEE-HC0J102P
Part NumberEEE-HC0J102P
Detailed Description
EEE-HC0J102P - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesHC
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsAutomotive
Ripple Current @ Low Frequency313mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency532.1mA @ 10kHz
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
EEE-HC0J102P - Related Products
More >>
EEE-HC0J102P Panasonic Electronic Components, 1000µF 6.3V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C, HC View