EEE-FT1V561AP
EEE-FT1V561AP
Part NumberEEE-FT1V561AP
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can - SMD
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
EEE-FT1V561AP - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFT
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)60mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
PolarizationPolar
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Ripple Current @ Low Frequency833mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency1.19A @ 100kHz
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)