EEE-FT1V330AR
EEE-FT1V330AR
Part NumberEEE-FT1V330AR
Detailed Description
EEE-FT1V330AR - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFT
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)360mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsAutomotive
Ripple Current @ Low Frequency156mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency240mA @ 100kHz
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)