EEE-FT1H220AR
EEE-FT1H220AR
Part NumberEEE-FT1H220AR
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can - SMD
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
EEE-FT1H220AR - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFT
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)880mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
PolarizationPolar
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Ripple Current @ Low Frequency107.3mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency165mA @ 100kHz
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)