EEE-FT1A102AP
EEE-FT1A102AP
Part NumberEEE-FT1A102AP
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can - SMD
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
EEE-FT1A102AP - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFT
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)80mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
PolarizationPolar
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Ripple Current @ Low Frequency595mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency850mA @ 100kHz
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)