ECS-400-S-20A-F-TR
ECS-400-S-20A-F-TR
Part NumberECS-400-S-20A-F-TR
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case2-SMD, No Lead
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
ECS-400-S-20A-F-TR - Product Attributes
Categories Crystals, Oscillators, Resonators / Crystals
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerECS Inc.
SeriesCSM-8
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohms
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.067" (1.70mm)