ECS-40-20-7SX-TR
ECS-40-20-7SX-TR
Part NumberECS-40-20-7SX-TR
Datasheet
Package / Case4-SOJ, 9.40mm pitch
Detailed Description
ECS-40-20-7SX-TR - Product Attributes
Categories Crystals, Oscillators, Resonators / Crystals
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerECS Inc.
SeriesECX-3SX
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency4MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)150 Ohms
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max)0.146" (3.70mm)
ECS-40-20-7SX-TR - Related Products
More >>
ECS-40-20-7SX-TR ECS Inc., 4MHz ±30ppm Crystal 20pF 150 Ohms 4-SOJ, 9.40mm pitch, ECX-3SX View