ECS-40-20-7S-TR
ECS-40-20-7S-TR
Part NumberECS-40-20-7S-TR
Datasheet
Package / Case4-SOJ, 9.40mm pitch
Detailed Description
ECS-40-20-7S-TR - Product Attributes
Categories Crystals, Oscillators, Resonators / Crystals
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerECS Inc.
SeriesECX-3S
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency4MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)150 Ohms
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max)0.146" (3.70mm)