ECS-36-18-5G3X-JGN-TR
ECS-36-18-5G3X-JGN-TR
Part NumberECS-36-18-5G3X-JGN-TR
Datasheet
Package / CaseHC-49/US
Detailed Description
ECS-36-18-5G3X-JGN-TR - Product Attributes
Categories Crystals, Oscillators, Resonators / Crystals
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerECS Inc.
SeriesCSM-7X-3L
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency3.6864MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)150 Ohms
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC-49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max)0.165" (4.20mm)