ECS-166.666-12-36-AGM-TR
ECS-166.666-12-36-AGM-TR
Part NumberECS-166.666-12-36-AGM-TR
Detailed Description
ECS-166.666-12-36-AGM-TR - Product Attributes
Categories Crystals, Oscillators, Resonators / Crystals
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerECS Inc.
SeriesECX-2236
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency16.66667MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±25ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohms
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)