ECS-162.5-20-5P-TR
ECS-162.5-20-5P-TR
Part NumberECS-162.5-20-5P-TR
Datasheet
Package / CaseHC-49/US
Detailed Description
ECS-162.5-20-5P-TR - Product Attributes
Categories Crystals, Oscillators, Resonators / Crystals
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerECS Inc.
SeriesCSM-7
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency16.257MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohms
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC-49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)