ECS-160-20-30B-AGL-TR
ECS-160-20-30B-AGL-TR
Part NumberECS-160-20-30B-AGL-TR
Datasheet
Package / Case4-SMD, No Lead
Detailed Description
ECS-160-20-30B-AGL-TR - Product Attributes
Categories Crystals, Oscillators, Resonators / Crystals
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerECS Inc.
SeriesECX-53B
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±25ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohms
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.033" (0.85mm)