CRS2512-FX-47R0ELF
CRS2512-FX-47R0ELF
Part NumberCRS2512-FX-47R0ELF
Detailed Description
CRS2512-FX-47R0ELF - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerBourns Inc.
SeriesCRS
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Resistance47 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.75mm)