CRS1206-JX-101ELF
CRS1206-JX-101ELF
Part NumberCRS1206-JX-101ELF
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case1206 (3216 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CRS1206-JX-101ELF - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerBourns Inc.
SeriesCRS
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Resistance100 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
Base Part NumberCRS1206
CRS1206-JX-101ELF - Related Products
More >>
CRS1206-JX-101ELF Bourns Inc., 100 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) High Voltage, Pulse Withstanding Thick Film, CRS View