CPPT4-HT56P
CPPT4-HT56P
Part NumberCPPT4-HT56P
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CPPT4-HT56P - Product Attributes
Categories Crystals, Oscillators, Resonators / Programmable Oscillators
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerCardinal Components Inc.
SeriesFIPO™ CPP
PackagingTube
Part StatusActive
Base ResonatorCrystal
TypeXO (Standard)
Programmable TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 133MHz
FunctionStandby
OutputTTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Frequency Stability (Total)-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height - Seated (Max)0.220" (5.60mm)
Current - Supply (Disable) (Max)50mA