CGA8L3X7R2E154M160KA
CGA8L3X7R2E154M160KA
Part Number CGA8L3X7R2E154M160KA
Description CAP CER 0.15UF 250V X7R 1812
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 0.15µF ±20% 250V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
CGA8L3X7R2E154M160KA - Product Attributes
Categories
Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet CGA Series, Automotive Mid Voltage Datasheet
Standard Package 1000
Manufacturer TDK Corporation
Series CGA
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Not For New Designs
Capacitance 0.15µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)