CDRH5D28NP-8R2NC
CDRH5D28NP-8R2NC
Part Number CDRH5D28NP-8R2NC
Description FIXED IND 8.2UH 1.6A 53 MOHM SMD
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 8.2µH Shielded Inductor 1.6A 53mOhm Max Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
CDRH5D28NP-8R2NC - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet CDRH5D28 Series
Standard Package 2000
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Series CDRH5D28
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core Ferrite
Inductance 8.2µH
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.6A
Current - Saturation -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 53mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test 100kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.224" L x 0.224" W (5.70mm x 5.70mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)