BZX884-B47,315
BZX884-B47,315
Part NumberBZX884-B47,315
Detailed Description
BZX884-B47,315 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package10000
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)47V
Tolerance±2%
Power - Max250mW
Impedance (Max) (Zzt)170 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 32.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C