BZX884-B24,315
BZX884-B24,315
Part NumberBZX884-B24,315
Detailed Description
BZX884-B24,315 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package10000
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)24V
Tolerance±2%
Power - Max250mW
Impedance (Max) (Zzt)70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 16.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C