BZX84J-C5V1,115
BZX84J-C5V1,115
Part NumberBZX84J-C5V1,115
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseSC-90, SOD-323F
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BZX84J-C5V1,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package3000
ManufacturerNexperia USA Inc.
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±5%
Power - Max550mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C